Neler yeni

GouLish

Yönetici
Admin
Merhabalar, bu yazımda bilgisayarınıza format atarken kullanabileceğiniz bir araç olan Ventoy yazılımından bahsedeceğim. Ventoy özellikle birden fazla işletim sistemiyle birlikte çalışan sistemcilerin hayatlarını oldukça kolaylaştıracak bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ventoy Nedir ?

Ventoy, açık kaynaklı yeni nesil bootable usb oluşturma çözümüdür. Ventoy sayesinde ayrı ayrı usb bellek bulundurmak zorunda değilsiniz. Tüm bunları bir usb bellek kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Usb belleğinizi Ventoy ile yapılandırdıktan sonra işletim sistemini usb belleğe kopyalamanız yeterli olacaktır. Usb belleğinizin hafızası ne kadar fazla olursa o kadar çok iso dosyası kopyalayabilirsiniz. İso dosyalarını aktardıktan sonra usb belleğimizi BIOS üzerinden usb belleğinizi seçmeniz yeterli olacaktır.

1657716846867.png
1657716888945.png

Ventoy'un Özellikleri

Ventoy'u diğer yazılımlardan farklı kılan özelliklerine bakmaya çalışalım. Bize ne gibi faydalar sağlıyor öğrenelim.

• Tamamen ücretsiz ve açık kaynak olması.
  • Rufus ve Yumi gibi benzerlerinin de kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ufak bir araştırma ile kolayca bu araçları kullanıyoruz.
  • Bu işlemi bir kez gerçekleştirmeniz yeterli. Yani usb belleğinizi tekrar formatlamanıza gerek kalmaması.
  • Usb belleğinizi biçimlendirdikten sonra sadece kopyala ve yapıştır yapmak.
  • Sağladığı teknik özellikler sayesinde BIOS'u dert etmenize gerek kalmaması.
  • Neredeyse tüm işletim sistemlerini desteklemektir. Bu işlemleri dilerseniz Wİndows'ta, Linux'te yada MacOS'ta gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dilediğiniz kadar işletim sistemi iso'sunu tek bir flash belleğin içinde kullanabiliyor olmamız.
  • Ve tüm bunları yaparken usb belleğinizi hala depolama aygıtı olarak kullanabiliyorsunuz.

Ventoy'u aşağıdaki videodan izleyerek rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki link üzerinde Ventoy'u indirebilirisiniz.

AkinYilmaz

Bronz
Çok güzel bir anlatım olmuş eline sağlık.

GouLish

Yönetici
Admin
Çok güzel bir anlatım olmuş eline sağlık.
Teşekkür Ederim

Üst Alt